Kommentarer till miniparlamentet
Vem ska bestämma?
Ska den eller de som vet bäst bestämma i en grupp?
Starkt JA | ![]() |
Svagt JA | ![]() |
Svagt NEJ | ![]() |
Starkt NEJ | ![]() |
Totalt antal svar: 3229
Antal deltagande klasser: 152
« Tillbaka till listan över alla miniparlament




Klassen tyckte att alla i en grupp ska få vara med och diskutera, för tillsammans kan de mer än någon som vet eller kan mycket. ... Läs mer »




Det är olika beroende på vad det handlar om. Om en vet mycket om t ex bandy så är det bättre att den är domare för den kan reglerna. Men det är också... Läs mer »




Alla måste få säga sin åsikt. Det är inte rätt att någon bara bestämmer, måste lyssna på alla. Alla ska få sin röst hörd. Man... Läs mer »




Bara för man vet bäst så tycker vi inte att man ska bestämma. Alla ska ha rättighet att var med och bestämma. Det är orättvist om bara en ska bestämma... Läs mer »




Det som är viktigast när man arbetar i grupp, är att alla får vara med och bestämma.... Läs mer »




Jag tycker att om man kan mycket själv i en grupp skall man dela med sig av sin kunskap till andra i gruppen som inte förstår så man hjälper andra utan att bara bestämma... Läs mer »




Sammanfattning av klassens diskussion om frågan: Vilka som får bestämma beror på vad det är man ska bestämma om. Om det handlar om lekar på skolgården... Läs mer »




Behöver inte alltid vara den bästa som ska bestämma, för de som inte kan så mycktet har en chans att utmana sig. Alla ska få vara med och bestämma (Demokrati). Den bästa behöver inte alltid bestämma,... Läs mer »




Halloj Kurre! Vi i klass Sol3 tycker att du är söt. Vi tycker att alla ska få vara med och bestämma. Kramar från alla i Sol 3 ... Läs mer »




När vi pratade i gruppen tyckte vi: *att alla är lika mycket värda och att alla ska få vara med och bestämma. *att alla ska känna sig behövda.... Läs mer »




Vi tycker att det är viktigt med demokrati! Alla människor är olika och kommer därför tycka olika om olika saker och prioritera olika saker.... Läs mer »




Jag tycker att om något är viktit ska dom smartaste besytämma. Man kan vara smart på not Alla kan vara med också om man är osmart. jag tycker man ska jälpas åt... Läs mer »




Väldigt jämnt resultat. Ja-sidan "Om dem som inte vet så mycket ska bestämma, så kanske dem som vet mycket ljuger om saker." "Det beror på vad det handlar om". "Dem... Läs mer »




6o procent i klassen tyckte att alla i gruppen skulle vara med och bestämma i ett grupparbete. 40 procent tyckte att den som visste bäst skulle bestämma i en grupp. Mvh 5B... Läs mer »




Om det handlar om tex grupparbeten i skolan, så ska alla få vara med och bestämma. Men om det handlar om slutbetyg, så måste den som vet bäst bestämma. Om... Läs mer »




På frågan: ska den eller de som vet bäst bestämma i en grupp? Var det flest som röstade på svagt ja. (35%). På starkt ja var det färre som röstade... Läs mer »




Många tycker att alla ska vara med och bestämma. De som vet mer ska berätta för de andra så alla vet hur det är. ... Läs mer »




Här kommer det tankar från vår klass: Det är inte rättvist om bara den bestämmer. Den/ de som inte får vara med och bestämma kan känna sig utanför... Läs mer »




Hej Kurre!Det är bra om alla får vara med och bestämma. Annars kan de andra känna sig utanför. I vissa länder finns det en som bestämmer allt och det är inte bra... Läs mer »




Hej Kurre! Vi har diskuterat våra svar och kommit fram till att det kan vara bra i olika situationer. I t.ex. en teatergrupp kan det vara bra att den som kan skriva manus får bestämma... Läs mer »




Vi tycker inte att den som vet bäst i en grupp skall bestämma, utan alla skall få vara med. Man kan lära sig mycket av varandra.... Läs mer »




Klassen tycker att det helt beror på vilken grupp och i vilken fråga. Det skall vara demokrati att alla skall få vara med och bestämma. Till exempel skall alla människor få... Läs mer »




Vi tycker att det ska vara demokrati och att alla ska få vara med och bestämma. Men om alla alltid skall få bestämma så kan det bli svårt. Om man ska välja president... Läs mer »




Vi tycker att det är bra att den som vet mest bestämmer ibland, till exempel när man spelar fotboll. Det kan vara svårt att bestämma tillsammans, eftersom man tycker... Läs mer »




Lucas och Peter undersökte i klassen hur vi vill att det ska gå till när man bestämmer. De flesta tyckte att alla kulle vara med och bestämma. Ibland kan det vara bäst... Läs mer »




Hej Kurre! I vår klass tänkte vi framförallt på skolan och grupparbeten i skolan. Vi tycker demokrati är viktigt! Hej hopp nu ska vi ta höstlov!!! Hej då!/5A... Läs mer »




De flesta i vår klass tycker att det ska vara demokrati då man bestämmer saker. Att de flesta ska få bestämma. Tack och hej!/klass 5B ... Läs mer »




Nej, för att alla ska få en chans att vara med och bestämma. Både och för att man kan inte komma in i efterhand i en grupp och bestämma. När det bara är en... Läs mer »




Vi tryckte in August två gånger fast egentligen skulle det ha varit en Hugo H som röstade. Som tur var tyckte August och Hugo H likadant.... Läs mer »




Vi vill inte ha någon diktatur där bara en bestämmer. Det är bra om alla får vara med och bestämma, alla ska få vara med. Men i vissa fall till exempel en domstol... Läs mer »




Hej hej Kurre! De flesta i klass 4 tyckte att alla ska få bestämma i en grupp, det motsvarar 56% . 40% röstade på svagt nej, därför att om någon är duktig... Läs mer »




Alla ska få vara med och bestämma. Men ibland kan ledaren bestämma. Tex på fotbollsträningen, hockeyn, gymnastiken, eller ridningen. Fröknarna ska bestämma i skolan... Läs mer »




Vi tror att de flesta svarade svagt ja för det var enkelt att svara det tror vi. För att det är svårt att bestämma sig med svaren. August stafner och Fabian johansson ... Läs mer »




När vi diskuterade detta i klassen kom vi fram till att det beror på sitauationen om de som vet bäst ska få bestämma eller inte.... Läs mer »




Här är elevernas kommentar till restultatet.... Kan tycka men behöver inter alltid bestämma. Kan vara med och bestämma men inte jättemycket. Alla kan få bestämma... Läs mer »




De allra flesta var ense om att alla ska få vara med och bestämma!... Läs mer »




Hela klass tre är överens om att alla bestämmer i en grupp tillsammans. Att bestämma tillsammans har vi i klass tre pratat om sedan vi började tillsammans i förskoleklassen. Vi tycker att det är viktigt... Läs mer »




Vi tycker att det är intressant att diskutera den här frågan för vi tycker inte alla likadant. Några av oss tycker att det är orättvist om bara någon får bestämma, men några av oss håller inte med. Några... Läs mer »




Många i klassen tycker det är fel att den som vet mest ska bestämma. Vi tycker att alla ska få vara med och bestämma som det är i resten av Sverige. Då inflikar några... Läs mer »




Bara för att man vet bäst har man inte rätt att bestämma mer än andra. De andra kan bli ledsna om de aldrig får bestämma. Bra om alla får vara med och bestämma... Läs mer »




Alla har rätt och få vara med och bestämma. Alla är bra på någonting och alla har rätt att säga vad man tycker. Alla ska få en chans att hjälpa till... Läs mer »




Hej Kurre! De flesta barnen tyckte inte att den/de som vet bäst ska få bestämma i en grupp. Alla ska få vara med och bestämma. Andra tyckte att de som vet bäst ska få... Läs mer »




Ja, vi tycker att det blir bäst när den/de som vet bäst bestämmer i en grupp. Vi pratade om demokrati och diktatur i samband med det här, men också om mer nära områden... Läs mer »




Det här var inte så lätt som vi först trodde. Vi tyckte först att "Självklart ska den/de som vet bäst bestämma!", men sen kom vår diskussion att handla om... Läs mer »




De flesta i klassen tyckte att man skulle bestämma tillsammans och ha en demokratisk röstning och att det var viktigt att alla fick komma till tals. De menade att den "som vet bäst" kanske... Läs mer »




Det var ett bra miniparlament då vi den sista tiden diskuterat hur man arbetar i grupp och hur man tar ansvar, inte bara för sitt arbete utan också för att hela gruppen blir klar... Läs mer »




Klassen diskuterade resultatet och några blev förvånade att så många som 1/4 tyckte starkt ja. Vi berättade hur vi tänkte och tog del av varandras åsikter... Läs mer »




Det beror på vad det är. För det mesta kan alla vara med och bestämma men ibland är det bra att de som vet mer om något t.ex. innebandyregler, bestämmer lite mer om... Läs mer »




Vi tycker att alla ska få vara med och bestämma för att vi är i en grupp.... Läs mer »




I vår klass blev resutate:dom som svara ja var 35% och nej var 65%. Det betyder att många tycker att alla ska få bestema.... Läs mer »




Den som vet bäst kanske inte alltid vill bestämma. Det är inte schysst mot andra om den som vet bäst alltid ska bestämma. Alla ska få vara med och bestämma.... Läs mer »




Hej Kurre! Här är några kommentarer från vår diskussion. Den som vet bäst får bestämma om de andra inte vet något om det. Det finns en anledning för... Läs mer »
« Tillbaka till listan över alla miniparlament


Om oss
Arrangerades i samarbete med: Arvika Nyheter, Bohusläningen, Filipstads Tidning, Fryksdals-Bygden, Göteborgs-Posten, Hallands Nyheter, Hallandsposten, Helsingborgs Dagblad, Hjo Tidning, Karlskoga Tidning, Karlstads-Tidningen, Katrineholms-Kuriren, Mariestads-Tidningen, Norra Halland, Nya Lidköpings-Tidningen, Nya Kristinehamns-Posten, Nya Wermlands-Tidningen, Skaraborgs Allehanda, Skaraborgsbygden, Sydsvenskan, Säffle Tidning, Värmlands Folkblad och TTELA.