3:2
Från Ankarskolan
Antal elever: 20
« Tillbaka till klassens sida på Presstationen
Temauppdrag
Det angår oss
Kurre vill att ni fortsätter att läsa dagstidningar. Denna gången vill han ha exempel på nyheter som påverkar era liv nu och i framtiden. Välj nyheter som är bra för er, men också nyheter som ni tror påverkar er negativt. Kurre vill veta vad nyheterna handlar om och hur ni tänker.
Temaperioden avslutas 18 december.
Klassens bidrag
Vi har arbetat med "Hur jobbar fotograferna?"
Vi arbetade i grupper och valde ut foton som vi samtalade kring.
Vi tycker att det verkar vara roligt att vara fotograf och man får reda på mycket som händer. Det verkar vara lättast att ta arrangerade bilder för då kan man ta många foton och välja ut det bästa. Vi tycker att det verkar roligast att ta ögonblicksbilder för då är det ju ett speciellt tillfälle som inte återkommer.
Vi tycker själva att det är roligt att ta kort med telefonen och ipaden. Ibland tar vi arrangerade bilder men mest blir det ögonblicksbilder.
Vi pratade också om när vi i våras (efter vinsten i Presstationen) hade besök av en fotograf och en journalist. Fotografen tog många ögonblicksbilder när vi blev intervjuade. Hon tog också mängder med arrangerade bilder på hela klassen.
Uppladdat material:
Kommentarer


Om oss
Arrangerades i samarbete med: Arvika Nyheter, Bohusläningen, Filipstads Tidning, Fryksdals-Bygden, Göteborgs-Posten, Hallands Nyheter, Hallandsposten, Helsingborgs Dagblad, Hjo Tidning, Karlskoga Tidning, Karlstads-Tidningen, Katrineholms-Kuriren, Mariestads-Tidningen, Norra Halland, Nya Lidköpings-Tidningen, Nya Kristinehamns-Posten, Nya Wermlands-Tidningen, Skaraborgs Allehanda, Skaraborgsbygden, Sydsvenskan, Säffle Tidning, Värmlands Folkblad och TTELA.