Uppladdning pågår...
Anmäl din skolklass Bli en Kurre-kurir
Tävlar i område Mediekompass - Tidningen i Skolan i Värmland

6b

Från Herrhagsskolan
Antal elever: 18

« Tillbaka till klassens sida på Presstationen


Finaluppdrag 3

Kurres tidningsskulptur

Som avslutning på årets omgång av Presstationen vill Kurre att ni ska göra en fantasifull skulptur av överblivna dagstidningar. Ni ska bygga en modell av något som finns i er hembygd. Välj själva vad ni vill visa Kurre. Det kan vara alltifrån en sevärdhet till en sak.
Hämta uppgiften som pdf

Klassens bidrag

Uppladdat material:

Vi har en modell av vår skola, Herrhagsskolan i Karlstad. Vi tycker det är ett fin och bra skola med en häftig historia,

Skolan byggdes 1906 med elektricitet!

När andra världskriget slutade 1945 blev vår skola sjukhus. Alla elever flyttade till andra skolor i Karlstad. Det kom  300 kvinnor hit från koncentrationslägret Bergen- Belsen. Det var 15 stycken som dog här och kanske är det någon av dem som spökar .Det har spökat mycket på vår skola speciellt på våning 5, där vi har vårt klassrum.

Kramar från 6b

 Kommentarer


Skriv en kommentar till klassens arbete!

Ditt namn:

Din e-postadress:: *

Din kommentar: