Tävlar i område Helsingborgs Dagblad, Landskrona Posten, Nordvästra Skåne

3
Från Drottninghögsskolan
Antal elever: 28
« Tillbaka till klassens sida på Presstationen
Miniparlament
Sluta äta kött
Kan du tänka dig att sluta äta mat som innehåller kött?
Klassens bidrag
Många anser att kött är gott och att det är bra för kroppen. Man äter det ofta hemma och i skolan. En elev tycker bara om nötkött och inte gris- eller hästkött. En del tycker inte om att äta bara grönsaker.
Vissa har svarat att de inte tycker om kött fast kan äta det ibland. En elev menar att kött är jättegott men vill försöka äta mindre för att inte så många djur ska dödas. Eleven tycker synd om djuren.
Statistik
Starkt ja | ![]() |
Svagt ja | ![]() |
Svagt nej | ![]() |
Starkt nej | ![]() |
Kommentar från Kurre:

Tack för era röster och bra kommentarer. Jag tycker att det är okej att äta kött ibland, bara man vet att djuren har levt ett bra liv innan de slaktades.
/Kurre
Kommentarer


Om oss
Arrangerades i samarbete med: Arvika Nyheter, Bohusläningen, Filipstads Tidning, Fryksdals-Bygden, Göteborgs-Posten, Hallands Nyheter, Hallandsposten, Helsingborgs Dagblad, Hjo Tidning, Karlskoga Tidning, Karlstads-Tidningen, Katrineholms-Kuriren, Mariestads-Tidningen, Norra Halland, Nya Lidköpings-Tidningen, Nya Kristinehamns-Posten, Nya Wermlands-Tidningen, Skaraborgs Allehanda, Skaraborgsbygden, Sydsvenskan, Säffle Tidning, Värmlands Folkblad och TTELA.