5-6
Från Transtrands friskola
Antal elever: 14
« Tillbaka till klassens sida på Presstationen
Temauppdrag
I mediernas värld
Platsen där vi bor är också en del av mediernas värld. Journalister berättar med bilder och texter om vad som händer hos oss. Vissa händelser får stora rubriker, andra blir små notiser och många hamnar inte alls i tidningen.
– Vad berättar journalisterna? Hur gör de och varför? undrar Kurre.
Se förslag på arbetssätt | Hämta lärarhandledning
Temaperioden avslutas fredag 13 april.
Klassens bidrag
Hej Kurre!
Den här perioden har vi inte läst så mycket i tidningarna, utan fokuserat på bilderna, och då främst förstasidesbilderna.
Alla i klassen valde ut sin favoritbild, som vi sedan tillsammans analyserade gällande innehåll, ljus, beskärning mm.
Därefter genomförde vi en sluten omröstning på den bästa av alla bilder vi valt. Det blev mycket jämnt mellan en arrangerad bild och bilden med mycket action som ni kan se nedan. Den bilden visar det som händer på riktigt och sådana bilder tyckte de flesta är bäst som förstasidesbilder. Bilder där personerna är uppställda och ler in i kameran tyckte de var tråkigare.
Det är lite svårt att se vad bilden föraställer, men det är tre män som flyr undan ett krossat rått ägg som man ser i luften.
Uppladdat material:
Kommentarer


Om oss
Arrangerades i samarbete med: Arvika Nyheter, Bohusläningen, Filipstads Tidning, Fryksdals-Bygden, Göteborgs-Posten, Hallands Nyheter, Hallandsposten, Helsingborgs Dagblad, Hjo Tidning, Karlskoga Tidning, Karlstads-Tidningen, Katrineholms-Kuriren, Mariestads-Tidningen, Norra Halland, Nya Lidköpings-Tidningen, Nya Kristinehamns-Posten, Nya Wermlands-Tidningen, Skaraborgs Allehanda, Skaraborgsbygden, Sydsvenskan, Säffle Tidning, Värmlands Folkblad och TTELA.