Uppladdning pågår...
Anmäl din skolklass Bli en Kurre-kurir
Tävlar i område Helsingborgs Dagblad, Landskrona Posten, Nordvästra Skåne

5

Från Västra Karups skola
Antal elever: 16
Finaluppgift 3

Gör en löpsedel» Se klassens svar samt bilder här...


Finaluppgift 2

En dag utan uppkoppling

Hej Kurre!Vår klass, ja alltså de flesta, verkar kunna vara utan sina mobiler, internet och sina datorer under en dag. Killarna verkade kunna vara mer utan sina mobiler och datorer, kanske för att de är ute och kör cross eller fyrhjuling på dagen. Tjejerna kanske är mer&n

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Var nyfiken

Hej Kurre! Vi har jobbat med uppdraget Lär Kurre om naturen. Vi började med att bläddra i tidningen och klippte ut alla artiklar/notiser som vi tyckte handlade om naturen på ett eller annat sätt. Därefter satte vi oss i grupper och läste vad texterna handlade om. Vi kom fram ti» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Sluta äta kött

» Se klassens svar samt bilder här...


Vatten

Kurres vattenspaning

Hej Kurre! Vi har hittat rubriken ´´Wasa under vatten igen´´ i NST 5 februari. Artiklen handlar om en fiskebåt som skulle tätas. Båten heter Wasa. När båten skulle tätas sjönk den i Torekovs hamn. Nu ska dom bärga och täta om den på nytt. B&ari

» Se klassens svar samt bilder här...


Hushållssopor

Sopsortering hemma

Hej Kurre! Alla föräldrar svarade att det var lätt att sortera rätt! Här kommer några tips från från oss för en enklare sophantering:Burkar och flaskor läggs i en papperskasse för att senare pantas.Vissa matrester läggs på gödselhögen

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Handla klokt

Hej Kurre! Vi valde uppdraget att spana efter yrken i tidningen!Bland annat hittade vi regissör, militär, tulltjänsteman, korvtillverkare, fotbollstränare, projektledare, undersköterska, politiker och hockeyproffs. Vi hittade många olika typer av yrken som vi sedan försökt» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Måste man göra ett arbete för att få veckopeng eller månadspeng?

» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag 4

Klokt handlat

Hej Kurre!Vi har hittat tre bra artiklar i tidningen. Den första artikeln heter: Rädda barnen ordnar loppis. Den artiklen handlar om att de har en loppis och de ger alla möjlighet att komma dit! Det är bra för man behöver inte åka lika långt med bilen för att handla. Det s» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag 5

Kurres mattebok

Kurre gör ett tidningstest. Kurre testar att under ett år (365 dagar) varje dag köpa en HD tidning som kostar 20 kr/dag i en kiosk. Nästa år testar Kurre att betala för en årsprenumeration och det kostade bara 2580 kr. Hur mycket sparade Kurre när han betalade för e» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Gräv där du står

Hej Kurre!Vi har läst en artikel som heter Nu är det ljud igen som berättar om vilka produkter som genom åren har blivit utsedda till årets julklapp. På listan över årets julklapp dök bland annat bakmaskinen, spikmattan och mobiltelefonen upp. En del av de» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Kommer barn att få vara med och bestämma i framtiden?

» Se klassens svar samt bilder här...


Intervjuer

2. Intervjua personer som var med förr i tiden

Hej Kurre!Efter att ha läst en artikel i tidningen som berättade om Årets julklapp tillbaka till 1988 blev vi nyfikna på hur man firade jul förr! De flesta av oss intervjuade någon förälder där hemma. Dessa frågor försökte vi få svar på: Fir

» Se klassens svar samt bilder här...


Kurres fotograf

3. Kurres fotograf

Hej Kurre! Jag har fotograferat vår skola som heter Västra karups skola. Skolan byggdes 1959. Den delen där vi går byggdes 1997. På vår skola går förskoleklass upp till klass 6. Tisdagen den 8 december 2009 fyllde vår skola hela 50 år. Då firade vi jubileum» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Lyssna på mig

Hej Kurre! Vi valde att jobba med uppdraget Vad tycker du? Vi letade i tidningen efter nyheter som vi på något sätt reagerade över. Bland annat fick vi läsa och tycka till om renoveringen av bygdegården här i Västra Karup, om katter som ger blod till sjuka katter och om Oribo» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Måste man alltid följa gemensamma lagar och regler?

» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag

2. Berätta om ett klassråd eller elevråd

Hej Kurre! Ungefär en gång i månaden är det dags för elevråd på vår skola. Då skickas representanter från varje klass för att diskutera och bestämma saker som rör hela skolan. I varje klass har vi också klassråd. Där diskuterar vi» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag

3. Ett annat sätt att se på saken

Bättre avloppsvett behövs Vi har läst en artikel om allt det som spolas ner i våra toaletter och avlopp som egentligen inte borde hamna där. Vi diskuterade orden orsak, konsekvens och lösningar. Vi frågade våra föräldrar föjjande frågor: Vad beror det p» Se klassens svar samt bilder här...