Uppladdning pågår...
Anmäl din skolklass Bli en Kurre-kurir
Tävlar i område Göteborgs-Posten

3

Från Snäckebergets skola
Antal elever: 21
Finaluppgift 3

Gör en löpsedel» Se klassens svar samt bilder här...


Finaluppgift 2

En dag utan uppkoppling

Vi diskuterade i grupper när och var man inte är uppkopplad och vad man kan göra istället. Så här blev resultatet av det: När man är ute behöver man inte vara uppkopplad. Man kan spela brädspel istället för att göra något på nätet

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Var nyfiken

Hej! Vi har jobbat med med de olika förslagen på arbetsområden som Kurre föreslagit. Eleverna har jobbat i grupper och några har vi sammanställt i en powerpoint och några ligger enskilt som pdf. Detta var ett kul tema! Vi ser fram emot finalen!» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Sluta äta kött

När vi pratade om detta var det väldigt få som kunde tänka sig att sluta äta kött. Vi diskuterade vad köttproduktionen har för miljöpåverkan och hur trist och oacceptabel djurhanteringen är i en del fall. Vår statistik stämmer dock inte helt d&ar

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Handla klokt» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Måste man göra ett arbete för att få veckopeng eller månadspeng?

» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag 4

Klokt handlat

Vi letade i tidningen efter artiklar och annonser som kunde hjälpa oss att handla klokt. Artiklarna klipptes ut och gjordes till en tankekarta.» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag 5

Kurres mattebok

   Till the reef tar de 120 minuter att åka. Hur många timmar tar de om man åker fram och tillbaka 2 gånger. Hur många timmar tar det att åka till The reef?» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Gräv där du står

Vi har jobbat med olika materials användning och historia i NO.Vi  passade då på att göra en tidslinje över det, och tittade i tidningen efter saker där materialen används idag. Det var eleverna själva som kom på att detta passade perfekt till vårt arbete i&nbs» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Kommer barn att få vara med och bestämma i framtiden?

Vi har i klassen kollat på film som handlar om rösträtt och diktatur som heter "Vem bestämmer?". De flesta i klassen gillar dessa filmerna och de är bra att diskutera utifrån.

» Se klassens svar samt bilder här...


Intervjuer

2. Intervjua personer som var med förr i tiden

Vi såg inslag på Lilla Aktuellt om en kommun där de hade en app för utvärderinga av skolmaten. Eleverna tryckte på tumme upp eller tumme ner på skolmaten varje dag så kunde kummunen direkt se vad eleverna tyckte om dagens rätt. På vår skola f&» Se klassens svar samt bilder här...


Kurres fotograf

3. Kurres fotograf

Några i klassen gick och fotograferade flygtornet som ligger alldeles nära vår skola. Se PDF-filen för mer fakta och bild.» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Lyssna på mig

Vi startade vårt arbete genom att bekanta oss med tidningen och leta efter artiklar som intresserade oss. Vi klippte ut artiklarna och var och en satte upp dem under den smileis men tyckte passade för hur man kände när man läste artikeln. Efter detta kom vi att prata om hur olika man kan» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Måste man alltid följa gemensamma lagar och regler?

Vi pratar om vilka regler eller lagar som man ibland bryter emot, fast man vet att det är en gemensam lag eller regel. Några exempel: Att vuxna ibland kör fortare än hastighetsbegränsningen. Skolan har en regel att man inte får hoppa över staketet, utan att man skall använ

» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag

2. Berätta om ett klassråd eller elevråd

Vi har klassråd nästan varje fredag. Då får en elev vara ordförande och läraren är sekreterare. Ordföranden förklarar mötet öppnat och tar upp punkterna som står i dagordningen. Ordföranden delar ut ordet till de som räcker upp handen. Samti» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag

3. Ett annat sätt att se på saken» Se klassens svar samt bilder här...