Uppladdning pågår...
Anmäl din skolklass Bli en Kurre-kurir
Tävlar i område Mediekompass - Tidningen i Skolan i Värmland

5-6

Från Transtrands friskola
Antal elever: 15
Finaluppgift 3

Gör en löpsedel» Se klassens svar samt bilder här...


Finaluppgift 2

En dag utan uppkoppling

Det här var en fråga som berörde oss. Vi fick verkligen tänka efter. Men de flesta av oss kan tänka sig att låta bli mobiler/dator/Ipad och liknande under en dag. Det går ju när man är i sommarstugan, resonerade några av oss. En eller två dagar utan uppkopplin

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Var nyfiken

Eftersom våren äntligen kommit hit upp till oss i norr så valde vi att jobba med vårtecken den här perioden. Vi delade in oss i grupper och letade vårtecken i tidningar. Bilder och texter som handlade om våren klippte vi ut och sen diskuterade vi oss gemensamt fram till vilka som» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Sluta äta kött

De allra flesta av oss kan inte tänka sig att bli vegetarianer. Vi är så vana att äta kött här i vår bygd - jakt är vanlig hos oss. Och så tycker vi kött är gott! Några av oss skulle ändå kunna tänka sig att sluta äta kött. D&arin

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Handla klokt

Vi gjorde en egen variant på Skatt(-e-)kistan där vi började lektionen med att prata om vad skattepengar är och vart de går. Eleverna fick sen diskutera sig fram till hur de själva skulle vilja fördela en hundralapp. Det blev riktigt bra diskussioner där eleverna först fic» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Måste man göra ett arbete för att få veckopeng eller månadspeng?

De flesta av oss tycker att man måste göra något hemma för att få veckopeng eller månadspeng, kanske bädda sängen, hjälpa till med småsyskon och städa.Vuxna jobbar ju för att få lön, då är det inte mer än rätt att vi barn s

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Gräv där du står

Vi började vårt arbete med att titta i tidningarna och läsa om historiska platser. Inga berörde dock vår hembygd så vi beslutade oss för att skriva våra egna reportage. Vi började med att "gå en historisk promenad" i vår by. Vi besökte en gammal vattenk» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Kommer barn att få vara med och bestämma i framtiden?

Vi tror nog att det är bäst att vuxna bestämmer, det kan säkert bli tokigt om barn ska få vara med och bestämma viktiga saker. Vi vet inte så mycket än. Tänk om det blev bestämt att vi skulle ha mindre läxor och längre lov - då skulle vi ju inte kunna

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Lyssna på mig

Vi valde att jobba efter "Visa dig i debatten". Eleverna fick välja ut en insändare som berörde dem på något sätt - positivt eller negativt. De klippte ut den, klistrade upp den på ett papper och skrev sen ett svar till skribenten. Ämnena var vitt skilda - det handlade om en m» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Måste man alltid följa gemensamma lagar och regler?

» Se klassens svar samt bilder här...