Uppladdning pågår...
Anmäl din skolklass Bli en Kurre-kurir
Tävlar i område Göteborgs-Posten

IUS Fritids Lönnen

Från Oxledsskolan
Antal elever: 38
Finaluppgift 3

Gör en löpsedel» Se klassens svar samt bilder här...


Finaluppgift 2

En dag utan uppkoppling

Det kan vara bra med dagar utan uppkoppling. Då får man använda sin fantasi på ett helt annat sätt. Vara utan uppkoppling en hel dag......det känns lite tråkigt. Men om ens föräldrar får vara uppkopplade kanske det skulle gå. Nej, nej, nej det går bar

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Var nyfiken

Vi letade i tidningarna efter artiklar som handlade om miljön på olika sätt, det fanns mycket att läsa. Det här tycker vi var bra för vår planet och miljö: Barnen i möndal tycker att man ska ha rutschbanor mellan husen. Vi tycker att det är bra. Alla kan å

» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Sluta äta kött

» Se klassens svar samt bilder här...


Hushållssopor

Sopsortering hemma

Hej Kurre! JA! Det är lätt att sortera rätt bara man kan knepen. De flesta tycker det är lätt att sortera rätt, några få tycker det är svårt. Här kommer några tips: Ett förslag på hur det kan bli lättare att sortera rätt är att

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Handla klokt

Hej Kurre! Vi har spanat i tidningen efter olika yrken och hittat de här: Skateboardåkare, designer, bandyspelare, hotellarbetare, jobba med att rädda andra människor, djursjukhusarbetare, politiker, pusselläggare, ishockeyspelare, bilbyggare, väderrapportör, bararbetare, soldat, m» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Måste man göra ett arbete för att få veckopeng eller månadspeng?

Man måste vara värd att få pengarna. Man måste göra sig förtjänt av pengarna först. Jag tycker man ska få dem, jobba kan jag göra när jag blir stor. Det är bra att vänja sig vid att jobba för fickpengarna, för när jag blir stor m&ari

» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag 4

Klokt handlat

Vi jobbade i smågrupper för att se vad vi kunde hitta i tidningen där någon handlat klokt. På bilden kan du se vad vi kom fram till.» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag 5

Kurres mattebok

På bilderna finns det två mattetal som vi gjort....... » Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Gräv där du står» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Kommer barn att få vara med och bestämma i framtiden?

» Se klassens svar samt bilder här...


Temauppdrag

Lyssna på mig

Vi tyckte det var en kul idé att hitta nya vänner till dig Kurre, men istället för att hitta nya vänner i tidningen valde vi ut några personer på vår skola som vi tycker gör bra saker för andra. Personer som man kan lita på, ha roligt med och lära sig av» Se klassens svar samt bilder här...


Miniparlament

Måste man alltid följa gemensamma lagar och regler?

Nästan alla var rörande eniga om att regler och lagar måste man bestämma. Någon tyckte att man inte behövde följa dem ifall de var konstigt gjorda.

» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag

2. Berätta om ett klassråd eller elevråd

Vårt fritidsråd fungerar som det brukar.På vår skola, Oxledsskolan, finns det 9 fritdsavdelningar. Lönnen är ett av 9 fritids. Varje fritidshem har 2 representanter till fritidsrådet. Fritisrådet trefas 4 gånger på et år.Vi pratar til äk sämp&aum» Se klassens svar samt bilder här...


Sidouppdrag

3. Ett annat sätt att se på saken

Vi tycker det är synd att människor ska bli lurade. Tyvärr händer detta då och då, vi tror inte att det är mer på Let´s deal och Groupon än vad det är på andra sidor. Groupon skriver att de tar på sig att betala tillbaka till deras kunder» Se klassens svar samt bilder här...